top of page

MINDFULNESS (MBCT) TRENING UWAŻNOŚCI

Naucz się utrzymywać spokój w stresujących sytuacjach i radzić z problemami w konstruktywny sposób.

mindfulness - trenig uwaznosci.jpg

W jakich problemach pomaga MBCT

JEŚLI CZUJESZ STRES ZWIĄZANY Z PRACĄ LUB ŻYCIEM OSOBISTYM

 • Jeśli czujesz niepokój i przemęczenie

 • Jeśli masz problemy ze snem

 • Jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi

 • Jeśli chcesz rozwijać się w sferze osobistej i profesjonalnej

Trening MBCT może Ci pomóc poradzić sobie z trudnymi emocjami, zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie.

mbct.jpg

Trening uważności

ZAPRASZAM CIĘ SERDECZNIE DO UDZIAŁU W TRENINGU MBCT

Terapia poznawcza oparta na uważności (czyli MBCT) powstała jako skuteczny i evidence-based (w świetle badań prowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim i innych wiodących ośrodkach badawczych) program profilaktyki nawrotów depresji. Stosowana jest w kontekście klinicznym (jako MBCT-D) i czysto rozwojowym (także jako MBCT-L Mindfulness for Life). ​

Zapraszam na konsultację w celu ustalenia jaki program będzie najlepszy dla Ciebie.​

Dlaczego warto

BIORĄC UDZIAŁ W TRENINGU MBCT

Czeka nas dużo ciekawej pracy i wyzwań, współtworzenia i dzielenia się własnymi doświadczeniami podczas praktyki. To wszystko w atmosferze życzliwej ciekawości (curiosity - od łac. słowa „cura“ - troska), w wyjątkowym towarzystwie - Twoim i innych osób.

Czego jeszcze się nauczysz

MBCT TO KURS OPARTY NA UMIEJĘTNOŚCIACH, A NIE TERAPIA GRUPOWA

Kurs MBCT wspiera następujące umiejętności:

 • Uważność zaczyna się, gdy dostrzegamy naszą tendencję do funkcjonowania na automatycznym pilocie, który może pozbawiać nas możliwości pełniejszego życia.

 • Zaczynamy ćwiczyć wychodzenie z automatycznego pilota, wnosząc naszą uważność do aspektów codziennego doświadczenia chwili obecnej, które normalnie moglibyśmy przeoczyć.

 • Z większą świadomością zaczynamy zauważać, jak często gubimy się w naszych myślach i emocjach. Uważność ciała i oddechu pomaga nam nauczyć się rozpoznawać nasze myśli, emocje, doznania i impulsy, gromadzić rozproszony umysł i powracać z uznaniem do „tu i teraz“ (zamiast żyć „tam i wtedy“).

 • Dowiadujemy się, że kiedy nasza uwaga jest skupiona na przeszłości lub przyszłości, możemy wpaść w pułapkę nieprzydatnych wzorców myślenia, odczuwania i działania. Uważność pomaga nam rozpoznać te automatyczne reakcje, zrozumieć je jako normalne ludzkie doświadczenia i wnieść w nie nową życzliwość i współczucie.

 • Kiedy pielęgnujemy postawę zainteresowania i życzliwości wobec wszystkich naszych doświadczeń, zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych, uczymy się umiejętności utrzymywania równowagi w życiowych wzlotach i upadkach, umiejętnego reagowania na pojawiające się trudności, angażowania się w to, co dla nas najważniejsze i otwierania się do chwil radości, zadowolenia i wdzięczności. Uczymy się rozkwitać.

Techniki

TECHNIKI, KTÓRE WYKORZYSTUJĘ W PROGRAMIE MBCT

Nie poddawaj się

JAKIE BĘDĄ PRZED TOBĄ WYZWANIA?

 • Na początku praktykowanie medytacji może wydawać się dziwne lub obce. Najlepiej jak potrafisz, zachowaj otwarty umysł.

 • Na początku nie jest oczywiste, które praktyki będą najbardziej pomocne i możesz nie zauważyć natychmiastowych korzyści. Ćwicz delikatną wytrwałość i pamiętaj, że wszyscy ludzie reagują inaczej.

 • Ilość ćwiczeń domowych może wydawać się zniechęcająca. Jednak konsekwentna praktyka zwiększy prawdopodobieństwo skuteczności kursu.

 • Niektórzy ludzie obawiają się przebywania w grupie. Jednak uczenie się od innych i obserwowanie, że nie jesteś sam, może być bardzo korzystne.

 • Możesz napotkać problemy emocjonalne, których wolałbyś/wolałabyś uniknąć. Pojawiające się trudności mogą być pouczające, a kurs nauczy Cię umiejętnego reagowania na nie.

 • Od czasu do czasu możesz mieć ochotę się poddać. To normalne. Porozmawiaj z nauczycielem o wszelkich problemach, które utrudniają ci życie. Nauczyciel jest dostępny po sesjach.

Regularność jest ważna

PRAKTYCZNE ASPEKTY

 • Staraj się uczestniczyć w każdej sesji, ponieważ bazują na sobie nawzajem. Poinformuj nauczyciela, jeśli musisz opuścić sesję. Nauczyciele pomogą Ci nadrobić to, co przegapiłeś.

 • Jeśli przegapisz sesję, powrót może być trudny. Nie rezygnuj, jeżeli się to zdarzy!

 • Noś wygodne ubrania i ubieraj się warstwami. Sesje mogą obejmować medytację siedzącą, leżenie na podłodze (jeśli się zdecydujesz), proste rozciąganie i delikatne chodzenie.

 • Zapewniane są maty do jogi, koce i poduszki do medytacji.

 • Jeśli bierzesz udział w kursie za pośrednictwem Zoom, w miarę możliwości skorzystaj z prywatnej przestrzeni, w której nie będziecie nikt przeszkadzać, Ty i grupa osiągniecie najwyższy możliwy poziom uczestnictwa i poufności. Tam, gdzie nie znajdujesz się w przestrzeni prywatnej, w celu zachowania poufności proszę o używanie zestawu słuchawkowego lub słuchawek zamiast głośników w urządzeniu i w miarę możliwości odwrócenie ekranu od innych osób w pokoju.

MBCT-L

MINDFULNESS FOR LIFE

Mindfulness for Life (czasami określany jako MBCT-L) to odmiana kursu MBCT. MBCT-L ma na celu kultywowanie uważnej świadomości naszego ciała, emocji i umysłu, abyśmy mogli żyć z większym poczuciem dobrego samopoczucia, życzliwości i odporności. Jest to kurs oparty na dowodach, opracowany w świetle badań prowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim i innych wiodących ośrodkach badawczych.

Ma dwie główne intencje: zaoferowanie ci umiejętności sprostania życiowym wyzwaniom i trudnościom, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym; a także umiejętności rozwijania większej świadomości i doceniania przyjemnych chwil w życiu, które często możemy przeoczyć. Innymi słowy, bardziej umiejętnie reagować na wszystkie nieuniknione wzloty i upadki życia.

mbct-l.jpg

Chcesz nauczyć się świadomego odprężenia i lepszego radzenia ze stresem? Weź udział w treningu MBCT.

DANE KONTAKTOWE

+48 791 999 909

W Przestrzeni - Instytut Rozwoju

Plac Solny 16 (budynek Starej Giełdy)

pokój 506 (V piętro)

bottom of page