top of page

"Ósme życie (dla Brilki)" tom 1 i 2 - poruszająca do szpiku kości

To jedna z książek, które czytałem bardzo powoli. Rozdział po rozdziale. To książka z tych, których ostatnia strona zostawia Was z natychmiastowym uczuciem tęsknoty. Jedna z ważniejszych w moim życiu i chyba już tak pozostanie.


 

Przejmująca epicka opowieść rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku.


Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn.


"Ósme życie" to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl.


"Powieść Nino Haratischwili uświadomiła mi, że my, Europejczycy, jesteśmy ze sobą ściśle połączeni, że region rozciągający się pomiędzy Tbilisi, Lwowem, Sankt Petersburgiem i Berlinem tworzy właściwie jedną przestrzeń pamięci, że nasze uczucia i mentalność kształtowały się na przestrzeni pokoleń, i wreszcie, że manewrowanie tymi połączeniami wymaga wielkiej delikatności."

Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Autor: Nino Haratischwili

Tytuł: Ósme życie (dla Brilki) tom 1 i 2

Wydawnictwo: Otwarte


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page